Ogloszenia Ogloszenia Ogloszenia Ogloszenia Ogloszenia
Telefony

Gazetka parafialna:

drukuj

Boz__e_Narodzenie - 600x411

Gdy się Chrystus rodzi i na świat przychodzi,

Ciemna noc w jasności promienistej brodzi

Aniołowie się radują, pod niebiosy wyśpiewują:

Gloria, gloria, gloria,

in excelsis Deo!

Drodzy Parafianie!

Cały świat poruszony jest narodzinami naszego Pana Jezusa Chrystusa. Również i my jesteśmy zaangażowani w to wydarzenie, bo obok Betlejem nie można przejść obojętnie.

Życzymy Wam, aby Jezus Chrystus, który narodził się w betlejemskim żłóbku, poruszył Wasze serca.

Niech zagości w Waszych domach prawdziwa wiara, nadzieja i miłość. Jezus Chrystus, który przychodzi jako Zbawiciel niech wprowadzi Was w przestrzeń prawdziwej radości i pokoju, które mają swój początek w samym Bogu.

Wyruszając na drogi codzienności, niosąc w sercu obraz z betlejemskiej stajenki, nie pozostawiajmy tego doświadczenia tylko dla siebie, ale idźmy i głośmy, że Bóg jest Bogiem z nami.

 

Duszpasterze

 &

Z anielskich pamiętników – zaproszenie na jasełka

Ks. Krzysztof Wilk

Nie potrafimy wyobrazić sobie czasu, kiedy nie było świąt Bożego Narodzenia, choinki, kolęd czy szopki. Jednak dopiero od 354 r. świętujemy Narodziny Jezusa. Opowieści o wydarzeniach związanych z Narodzeniem Pańskim odnajdujemy głównie w Ewangelii według św. Łukasza (spis ludności w Palestynie, podróż Józefa i Maryi do Betlejem, narodzenie Pierworodnego i złożenie Go w żłobie, hołd pasterzy, anioł zwiastujący wielką radość) i w Ewangelii według św. Mateusza (pokłon Trzech Króli, dary przez nich złożone: mirra, kadzidło i złoto, ucieczka Świętej Rodziny do Egiptu i rzeź niewiniątek). Wydarzenia opisane przez Ewangelistów zna na pewno każdy chrześcijanin. Stały się one z biegiem czasu kanwą, na której oparte są przedstawienia jasełkowe.

Nazwa „jasełka”, wywodzi się od słowa „jasło” oznaczającego żłób, i dlatego przedstawienia wyobrażające narodzenie Chrystusa w stajence betlejemskiej nazwano jasełkami. Pierwotnie jasełka organizowane były tylko w kościołach. Na tle dekoracji z grotami, skałami, roślinnością, obok żłóbka ustawiano nieruchome figurki Maryi i Józefa oraz adorujące postacie pastuszków, zwierząt, trzech królów. Za pomysłodawcę i twórcę jasełek i szopki uznaje się świętego Franciszka z Asyżu.

Na przełomie XVII / XVIII wieku nastąpił rozkwit jasełek. W bocznych kaplicach kościołów zaczęto urządzać wielkie panoramy ze sztucznymi grotami, strumieniami płynącymi wśród lasów i pól, a w tle widniały malowane na papierze ruiny zamków czy zabudowania miast.

Każda z narodowości dodawała sobie tylko właściwe sceny i postacie. W Polsce ogromnym powodzeniem cieszyły się zawsze postaci bohaterów narodowych jak: Czarnieckiego, Sobieskiego, czy Jagiełły.

Już po raz trzeci, młodzież zaangażowana w Młodzieżowo-Modlitewny Klub Dyskusyjny (spotkania w każdy piątek po Mszy wieczornej) i Ruch Światło-Życie (spotkania w każdą sobotę o 11.30) zaprasza do naszej świątyni parafialnej na jasełka. Przedstawienie, według bardzo odświeżonego i uwspółcześnionego scenariusza odbędzie się w uroczystość Objawienia Pańskiego – 6 stycznia o godzinie 12.00.

Kolejnym ważnym dniem parafialnego świętowania Bożego Narodzenia będzie XVI Lipnicki Przegląd Kolęd i Pastorałek – 8 stycznia w Domu Kultury. Jak co roku pani Halina Jakóbiec – prezes Parafialnego Klubu Sportowego, organizuje to wielkie wydarzenie religijno-kulturalne naszej dzielnicy. Na tegoroczny Przegląd zapisało się ponad 30 grup wokalno-instrumentalnych.

Impreza rozpocznie się od jasełek zorganizowanych przez uczniów szkoły podstawowej o godzinie 13.00. Następnie o 14.00 uczestnicy zaprezentują swój talent wokalny wykonując kolędy te znane i te zapomniane. W czasie obrad jury, Ci którzy nie widzieli jasełek młodzieżowych w kościele, będą mogli podziwiać talent sceniczny młodzieży.

Serdecznie zapraszamy do tego wspólnego przeżywania radości Świąt Bożego Narodzenia. Już dziś dziękujemy także wszystkim występującym (tak w konkursie jak i w przedstawieniach) i ich rodzicom oraz domowi Kultury za udostępnienie pomieszczeń i obsługę techniczną imprezy, Radzie Osiedla i wszystkim sponsorom.

 jase__ka - 489x367

&

List misyjny Na Boże Narodzenie 2016 oraz Nowy Rok 2017

Ks. Antoni Brączek

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

Drodzy Przyjaciele Misji Świętych, Krewni oraz dobrodzieje. Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku śle Wam życzenia Błogosławieństwa Bożej Dzieciny i Jej opieki na całe życie – o te łaski proszę dla Was w modlitwach, a przede wszystkim podczas Mszy Św.

Zgodnie z tradycją i wolą mego serca to czynię. Być może, że pragniecie wiedzieć coś o życiu starego i emerytowanego misjonarza. Otóż starego, bo 5 stycznia 2017 roku, jak Bozia da ukończę 85 lat życia i prawie 49 lat służby na misjach w Paragwaju – środkowo południowej Ameryce. Również jak Pan Bóg pozwoli 25 czerwca 2017 roku w Polsce będę dziękował za 50 lecie Święceń Kapłańskich. Wspierajcie mnie modlitwą, by tak się stało, za co z góry wam dziękuję, proszę Pana Boga, by wam to wynagrodził. Podziękujcie Panu Bogu ze mną za tę łaskę powołania – wytrwania i by owocowało to, co w trudzie siałem w Sercach Paragwajczyków i tam gdzie Pan Bóg pozwolił. Cieszcie się ze mną, dziękuję za waszą współpracę w postaci modlitw i wsparcia materialnego.

Niech Wam Dobry Bóg wynagrodzi w tym i przyszłym życiu, o co proszą również Paragwajczycy i wasz misjonarz ks. Antoni Brączek – misjonarz Zgromadzenia Słowa Bożego – Werbista.

Emerytowany – bo według naszego prawa Werbistów po ukończeniu 75 roku życia obowiązkowo zwalniają misjonarza od czynnej pracy na placówkach misyjnych, czy w parafialnej działalności misyjno duszpasterskiej.

Naturalnym biegiem rzeczy trudna praca misyjna realizowana z zapałem oraz poświęceniem, osłabia siły fizyczne, ale także i duchowe, bo pomału pamięć słabnie, oraz siły cielesne maleją. Poza tym dają się we znaki dolegliwości oraz choroby różnej intensywności. Chociaż wspiera Łaska Boża i gorliwość apostolska, ale pomału siły słabną i dolegliwości się wzmagają, ja to już czuję ponad 80 lat. Jednak udzielam się w pracy duszpastersko – misyjnej naszym współbraciom Werbistom, ale także księżom diecezjalnym, gdy potrzeba duszpasterska tego wymaga, bo w naszym powołaniu duszpastersko misyjnym zawsze jest pracy sporo. Również udzielam się duszpastersko w nagłych wypadkach, wizytuję chorych w szpitalach, klinikach, w domach chorych i w prywatnych mieszkaniach. Regularnie uczestnicząc w Ruchu Odnowy

w Duchu Świętym – Ruch Charyzmatyczny – modląc się o uzdrowienie cielesne i duchowe.

Poza tym wierni, którzy mnie znają, wizytują mój dom dla misjonarzy emerytów, w którym mieszkam. Jest nas tutaj 4 kapłanów – najstarszy – Jerzy skończył już 90 lat. Odpoczywa i w razie potrzeby pomaga. Drugim jest Ojciec Wincenty Maksymowicz, ukończył już 86 lat – z pochodzenia Argentyńczyk, jeszcze ma samochód półciężarówkę i pomaga w sąsiedniej parafii.

Na tym kończę ten list.

Z Bogiem.

Ks. Misjonarz Antoni Brączek Werbista.

 

Matka - 243x349

31X/1.XI. 2016r. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus.

To jest obrazek Matki Boskiej, najdroższy dla wiernych Paragwajczyków.

W każdym domu można go spotkać.

[Wspomnianą w liście Mszę Św. Jubileuszową z okazji 50 lecia kapłaństwa ks. Antoni Brączek odprawi 25 czerwca 2017 roku w naszym Kościele o godz. 11.00 – ks. Proboszcz]

 &

Pielgrzymka do Lichenia 25 do 28 sierpień 2016 roku

M. I. Z.G.

W Roku Miłosierdzia i Nadzwyczajnego Jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski Pani Stefania Kanik zaprosiła nas na pielgrzymkę śladami początków Państwa Polskiego. W dniu 25.08. wyruszyliśmy pod opieką Księdza Krzysztofa Wilka na pielgrzymkę. Pierwszym miejscem zwiedzania było Sanktuarium Świętego Józefa w Kaliszu, w którym znajduje się cudami słynący obraz Świętej Rodziny.

Tu skorzystaliśmy z możliwości otrzymania odpustu przechodząc przez Bramę Miłosierdzia. Kalisz wspominany jest już w II w. jako miasto leżące na szlaku bursztynowym. Kolegiatę wzniesiono w XII w.(1174r). gdzie znajduje się obraz. Autor obrazu Św. Rodziny nie jest znany. O namalowanie go prosił Św. Józef, który ukazując się choremu obiecał w zamian uzdrowienie. Był to pierwszy cud za przyczyną Świętego w Kaliszu. Patrząc na obraz zauważamy nad Panem Jezusem Boga Ojca i Ducha Świętego, a Święty Józef ma twarz Boga Ojca. Jednym z cudów Św. Józefa było odbicie przez Amerykanów obozu w Dachau na trzy godziny przez zaplanowanym przez Niemców jego zniszczeniem. Więzieni tam Księża modlili się do Św. Józefa o ocalenie i od zakończenia wojny w podzięce za cud co roku pielgrzymują do Kalisza 30 sierpnia. Ojciec Święty Jan Paweł II w czasie pobytu w Sanktuarium 04.06 1997r. zalecił modlitwę w intencji rodzin w każdy pierwszy czwartek miesiąca.

W godzinach popołudniowych przybyliśmy do domu pielgrzyma ARKA w Licheniu. Po zakwaterowaniu udaliśmy się do Bazyliki na mszę świętą o 19-tej, po której wysłuchaliśmy koncertu organowego, a o 21-szej uczestniczyliśmy w Apelu Maryjnym.

W dniu 26.08. po śniadaniu pojechaliśmy autobusem, z przewodniczką do lasku grąblińskiego na drogę krzyżową. Prowadziła ją przewodniczka z pełną głębokiej treści modlitwą przy każdej stacji. Następnie udaliśmy się na teren Bazyliki gdzie przewodniczka opowiedziała nam historię cudownego obrazu i powstania świątyni. Miasto Licheń wspomniane było już w XIII w. Prawa miejskie straciło w czasie potopu szwedzkiego. Kult i cześć obrazu Matki Bożej Licheńskiej, zwanej przez pielgrzymów Bolesną Królową Polski sięga połowy XIX w. Tytuł ten narzuca się sam: na głowie ma koronę, do piersi tuli orła białego, a na płaszczu znajdują się insygnia Męki Pańskiej. Kilka słów o historii cudownego obrazu: Matka Boża w 1813r. ukazała się na pobojowisku pod Lipskiem rannemu legioniście Tomaszowi Kłosowskiemu, który wzywał Jej pomocy. Obiecuje pomoc i zobowiązuje go do odnalezienia Jej wizerunku.

Kłosowski po wielu latach odnalazł obraz Matki Bożej, którą widział na pobojowisku, w pobliżu Częstochowy i zabrał go do domu w Izabelinie. Po kilku latach umieścił go na sośnie w małej kapliczce przy drodze w pobliskim lasku grąblińskim. W tym miejscu zaczynają dziać się cuda: chorzy odzyskują zdrowie, a bydło klęka oddając pokłon Maryi. Sąsiednie miejscowości próbowały przenieść obraz do swoich kościołów, ale za każdym razem, niespodziewanie, następnego dnia znajdował się powrotem w kapliczce. W 1850r. Matka Boża trzykrotnie objawia się pasterzowi Mikołajowi Sikatce, przez którego wzywa do pokuty, modlitwy i nawrócenia zapowiadając wydarzenia związane z epidemią cholery. Ludność zaczyna gromadnie przybywać przed kapliczkę z cudownym obrazem prosząc o zdrowie i potrzebne łaski. Dla bezpieczeństwa w 1852r. obraz został przeniesiony do parafialnego kościoła Św. Doroty. Według tradycji Matka Boża powiedziała pasterzowi, że „wcześniej czy później na tym miejscu zostanie wybudowana ku Mojej Czci wspaniała świątynia”. Sfinalizowane zostało to ostatecznie po 150 latach, 25. 12. 2000r. odprawiona została Pasterka w budującej się świątyni, której budowę poświęcił 07.09.1999r Ojciec Święty Jan Paweł II. Kustosz świątyni Licheńskiej Ks. Eugeniusz Makulski wykupił lasek grąbliński, a następnie teren pod budowę kościoła, ogrodził klasztornym murem wraz z placem o powierzchni 25 ha. Budowę świątyni, z cudownym obrazem Matki Bożej, rozpoczętą w 1994r ostatecznie ukończono w 2004r, co uważane jest za cud by w tak krótkim czasie, w szczerym polu maleńkiej wioski powstała tak potężna świątynia (największa w Polsce) ,którą w 2005r. Papież Jan Paweł II podniósł do rangi Bazyliki Mniejszej z uwagi na jej duże znaczenie w życiu kościoła. Wymiary bazyliki są imponujące: powierzchnia 10 000m2, długość 120m, szerokość 77m,długość nawy głównej 86m wysokość nawy głównej 40m, wysokość dzwonnicy 56m, wysokość wieży 130m, średnica kopuły 25m, kubatura 300 700m3, powierzchnia zabudowy 11 000m2, waga 11 000 ton. W bazylice jest 365 okien – tyle ile dni w roku, 52 drzwi – tyle ile tygodni w roku. Do świątyni prowadzą 33 schody tyle ile lat miał Pan Jezus, jest 7 00 0 miejsc siedzących i 25 000 miejsc stojących, a w kościele dolnym około 20 000 miejsc. Na terenie przy sanktuarium znajdują się: Golgota, dwa kościoły św. Doroty i Matki Bożej Częstochowskiej, dom dla osób niepełnosprawnych, domy pielgrzyma i piękny park. W tym dniu uczestniczyliśmy o godzinie 15 odmawiając koronkę do Bożego Miłosierdzia, a o 19 we mszy świętej, koncercie organowym, po którym uczestniczyliśmy w Apelu Maryjnym prowadząc różaniec niosąc Krzyż i figurę Matki Bożej Licheńskiej podczas procesji.

W trzecim dniu 27.08 pojechaliśmy autokarem do Gniezna gdzie w katedrze o godzinie 12 Ksiądz Krzysztof odprawił mszę świętą. Pierwsza świątynia na Wzgórzu Lecha powstała za panowania Mieszka I w 970r.

Już po 7 latach stała się miejscem pochówku żony księcia Dąbrówki. Z świątynią w Gnieźnie związany był biskup Wojciech, który w 990 r. z niej wyruszył na misję do pogańskich Prus. Zginął tam śmiercią męczeńską. Bolesław Chrobry wykupił jego ciało i złożył w świątyni, a w 996 r. Wojciech został kanonizowany. Po mszy zwiedzaliśmy z przewodniczką Katedrę Gnieźnieńską. Najcenniejszym zabytkiem są drzwi z 1075r., najstarsze w Polsce i jedyne z średniowiecza w świecie. Płaskorzeźby przedstawiają sceny z życia św. Wojciecha, opasane są ornamentami roślinnymi. W katedrze Gnieźnieńskiej koronowanych było 4 króli Polski. Katedrę zaczęto budować w XIII w. nękana była ona wieloma pożarami, ostatni był w 1945r. W katedrze jest 14 kaplic z cennym wyposażeniem i malowidłami X ÷ XIII w. i trumienka z relikwiami Św. Wojciecha z XIII w. W kaplicach znajdują się liczne sarkofagi z płaskorzeźbami (w renesansie postacie przedstawiano w pozycji leżącej, a w baroku klęczącej), na sarkofagach było kilka płyt nagrobnych mosiężnych, które Szwedzi wykradli i przetopili na armaty. W pobliżu katedry znajduje się Muzeum Piastów.

Czwarty dzień 28.08. rozpoczął się mszą świętą o 6 rano. Po śniadaniu wyruszyliśmy w drogę powrotną do Bielska, realizując ostatni punkt naszej pielgrzymki. Pola Lednickie położone są nad jeziorem Lednickim około 20 km na zachód od Gniezna. Pomysłodawcą corocznych spotkań młodzieży i twórcą Lednicy był charyzmatyczny dominikanin ojciec Jan Góra. Pierwsze spotkanie młodzieży odbyło się w 1997r. kulminacyjnym punktem było nasze przejście przez Bramę Miłosierdzia – Bramę Rybę. Zapaliliśmy znicze na grobie ojca Góry. Zwiedziliśmy Muzeum Jana Pawła II, w którym znajduje się wiele pamiątek po Papieżu, można było dotknąć odlewu ręki Jana Pawła II, zrobionego na dwa lata przed śmiercią Papieża. Kolejnym miejscem był Ostrów Lednicki, zwiedziliśmy Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, potem promem przepłynęliśmy na wyspę, która była grodem książęcym Mieszka I i Bolesława Chrobrego. Ostrów Lednicki po podbiciu przez Czechy podupada i pozostaje jako cmentarz. Tutaj mogliśmy zwiedzać fragmenty odkrytych budowli pałacu Mieszka I i kościoła, świadków początku chrześcijaństwa na terenie Polski. Był to ostatni punkt pielgrzymki. Z modlitwą wyruszyliśmy pełni wrażeń w drogę do Bielska-Białej. Zachęcamy wszystkich, którym nie znane są miejsca początków naszego Państwa, do wyruszenia jeszcze w roku Jubileuszu 1050 rocznicy chrztu, na podobną pielgrzymkę. Dziękujemy Pani Stefani za przygotowanie bogatego programu pielgrzymki, dzięki któremu w Jubileusz 1050 rocznicy Chrztu Polski zwiedziliśmy kolebkę Państwa Polskiego, ale też w Licheniu spokojnie mogliśmy uczcić Matkę Bożą modlitwą wspólną i osobistą. Księdzu Krzysztofowi dziękujemy za odprawiane msze święte i posługę modlitewną.

&

 

Z kroniki Parafii

Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Lipniku

Image2.jpg - 160x100

Zachowana oryginalna pisownia. W miejscach trudny do rozszyfrowania wstawiono (…)

1935

Dnia 27 stycznia przeprowadził Magistrat z polecenia Starostwa wybory do komitetu kościelnego w tak skandaliczny i stronniczy sposób, że strona pokrzywdzona polsko – niemiecka wniosła protest do Kurji Książęco – Metropolitalnej i do Województwa, wskutek czego wybory te przez władze nie zostały zatwierdzone. Od 1-15 września odbyły się misje dla polskich i niemieckich parafjan osobno. Misje św. udzielali Misjonarze z Krakowa.

W jesieni pokryto nową blachą południową część dachu kościoła. Roboty powierzono jak ubiegłego roku p. Jędrusiakowi, tutejszemu majstrowi blacharskiemu na tych samych warunkach, co w ubiegłym roku.

&

Kącik Małego Parafianina

Roman Agnus

TRUDNE SŁÓWA...

Nasza diecezja przeżywała trzy lata temu wielką uroczystość – konsekrację nowego biskupa Romana Pindla (6 stycznia 2014 roku).

No i cóż to ta KONSEKRACJA?! To po prostu udzielenie święceń biskupich nowemu biskupowi. Ciekawostką jest to, że to drugie święcenia biskupie w historii XV-wiecznej bielskiej katedry, całego miasta i powstałej w 1992 roku diecezji. Zarówno obecny ordynariusz diecezji, bp Tadeusz Rakoczy, jak i emerytowany biskup pomocniczy, Janusz Zimniak otrzymali sakrę biskupią w innych świątyniach: w bazylice Świętego Piotra w Watykanie i w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach.

Natomiast pierwsze święcenia biskupie w katedrze świętego Mikołaja w Bielsku-Białej miały miejsce 27 listopada 2011 roku – konsekrowany był wtedy biskup pomocniczy Bielsko-Żywiecki Piotr Greger.

Na terenie obejmującym diecezję bielsko-żywiecką odbyły się wcześniej tylko jedne święcenia biskupie. 30 września 1883 roku w Cieszynie konsekrowany został pierwszy biskup sufragan cieszyńskiej części diecezji wrocławskiej, Franciszek Śniegoń

 

 Zbawiciel - 500x133

 

Dziś krzyżówka! Przeczytaj historię z Ewangelii wg św. Mateusza 2.1-11(przypisy), która opowiada o Mędrcach ze Wschodu. Rozwiąż krzyżówkę, wpisując najpierw słowa w zdania poniżej a potem w odpowiednie kratki. Litery z zacieniowanych kwadracików utworzą nazwę bardzo ważnego miasta.

 k__cik2 - 500x363

1. Dziecko urodziło się za czasów króla ________________ .(Mt.2,1)

2. Mędrcy ze Wschodu przybyli do ____________________.(Mt.2,1)

3. Herod wypytywał się arcykapłanów, gdzie się ma narodzić_____________ . (Mt.2,4)

4. „Wypytujcie się starannie o ________________________.(Mt.2,8)

5. Gdy znaleźli Dziecię, _______________________ się Mu.(Mt.2,11)

6. Mędrcy otworzyli swe ____________________________. (Mt.2,11)

7. Oprócz złota i kadzidła Mędrcy przynieśli ____________ . (Mt.2,11)

Rozwiązania z podanym imieniem i nazwiskiem można składać w zakrystii lub do koszyczka wystawionego przed ołtarzem, 15 stycznia 2017 roku, kiedy to po mszy świętej o 11.00 wylosujemy zwycięzcę!

&

KĄCIK MARYJNY

Tajemnice światła – Głoszenie Królestwa Bożego i wzywanie do nawrócenia

Krzysztof Jaskuła

Trzecią Tajemnicą Światła, o której naucza w Liście Apostolskim "ROSARIUM VIRGINIS MARIAE" św. Jan Paweł II, jest Głoszenie Królestwa Bożego i wzywanie do nawrócenia.

„Tajemnicą światła jest nauczanie Jezusa, w czasie którego głosi On nadejście Królestwa Bożego i wzywa do nawrócenia (por. Mk 1, 15), odpuszczając grzechy tym, którzy zbliżali się do Niego z ufnością (por. Mk 2, 3- 13; Łk 7, 47-48), dając początek tajemnicy miłosierdzia, którą On sam będzie realizował aż do skończenia świata, szczególnie poprzez powierzony Kościołowi Sakrament Pojednania (por. J 20,22-23).”

Podczas ostatniej pielgrzymki do Ojczyzny w 2002 roku św. Jan Paweł II powierzył świat Bożemu Miłosierdziu. W swej homilii powiedział między innymi:

„Nadchodzi (...) godzina, owszem już jest, kiedy to prawdziwi czciciele będą oddawać cześć Ojcu w Duchu i prawdzie, a takich to czcicieli chce mieć Ojciec» (J 4, 23). Kiedy odczytujemy te słowa Pana Jezusa w sanktuarium Miłosierdzia Bożego, w szczególny sposób uświadamiamy sobie, że tu człowiek nie może stanąć inaczej, jak w Duchu i prawdzie. To Duch Święty, Pocieszyciel i Duch Prawdy, wprowadza nas na drogi Bożego miłosierdzia. Przekonując świat «o grzechu, o sprawiedliwości i o sądzie» (J 16, 8), równocześnie odsłania pełnię zbawienia w Chrystusie. To przekonywanie o grzechu dokonuje się w dwojakim odniesieniu do Krzyża Chrystusa. Z jednej strony Duch Święty pozwala nam przez Krzyż Chrystusa poznać grzech, każdy grzech, w pełnej skali zła, jakie w sobie zawiera. Z drugiej strony, przez Krzyż Chrystusa Duch Święty pozwala nam zobaczyć grzech w świetle «mysterium pietatis», czyli miłosiernej, przebaczającej miłości Boga (por. Dominum et Vivificantem, 32).

Tak oto «przekonywanie o grzechu» staje się równocześnie przekonywaniem o tym, że grzech może być odpuszczony, a człowiek może odzyskać poczucie godności umiłowanego dziecka Bożego. Krzyż bowiem «stanowi najgłębsze pochylenie się Bóstwa nad człowiekiem (...). Krzyż stanowi jakby dotknięcie odwieczną miłością najboleśniejszych ran ziemskiej egzystencji człowieka» — jak napisałem w Dives in misericordia (n. 8). Tę prawdę będzie stale nam przypominał kamień węgielny tej świątyni, który został wzięty z góry Kalwarii — niejako spod krzyża, na którym Jezus Chrystus pokonał grzech i śmierć.

Gorąco wierzę, iż ta nowa świątynia (Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach – przyp. autora) pozostanie na zawsze miejscem, w którym ludzie będą stawać przed Bogiem w Duchu i w prawdzie. Będą przychodzić tu z ufnością, jaka towarzyszy każdemu, kto z pokorą otwiera swe serce na działanie miłosiernej miłości Boga — tej miłości, której największy grzech nie zdoła przezwyciężyć. Tu w ogniu Bożej miłości ludzkie serca pałać będą pragnieniem nawrócenia, a każdy, kto szuka nadziei, znajdzie ukojenie.

«Ojcze Przedwieczny, ofiaruję Ci Ciało i Krew, Duszę i Bóstwo Najmilszego Syna Twojego, a Pana naszego Jezusa Chrystusa na przebłaganie za grzechy nasze i świata całego; (...) dla Jego bolesnej Męki miej miłosierdzie dla nas i świata całego» — słowa z Dzienniczka Siostry Faustyny (n. 476). Dla nas i świata całego... Jak bardzo dzisiejszy świat potrzebuje Bożego miłosierdzia! Na wszystkich kontynentach z głębin ludzkiego cierpienia zdaje się wznosić wołanie o miłosierdzie. Tam, gdzie panuje nienawiść, chęć odwetu, gdzie wojna przynosi ból i śmierć niewinnych, potrzeba łaski miłosierdzia, która koi ludzkie umysły i serca i rodzi pokój. Gdzie brak szacunku dla życia i godności człowieka, potrzeba miłosiernej miłości Boga, w której świetle odsłania się niewypowiedziana wartość każdego ludzkiego istnienia. Potrzeba miłosierdzia, aby wszelka niesprawiedliwość na świecie znalazła kres w blasku prawdy.

Dlatego dziś w tym sanktuarium chcę dokonać uroczystego aktu zawierzenia świata Bożemu miłosierdziu. Czynię to z gorącym pragnieniem, aby orędzie o miłosiernej miłości Boga, które tutaj zostało ogłoszone za pośrednictwem Siostry Faustyny, dotarło do wszystkich mieszkańców ziemi i napełniało ich serca nadzieją. Niech to przesłanie rozchodzi się z tego miejsca na całą naszą umiłowaną Ojczyznę i na cały świat. Niech się spełnia zobowiązująca obietnica Pana Jezusa, że stąd ma wyjść «iskra, która przygotuje świat na ostateczne Jego przyjście» (por. Dzienniczek, 1732).

Trzeba tę iskrę Bożej łaski rozniecać. Trzeba przekazywać światu ogień miłosierdzia. W miłosierdziu Boga świat znajdzie pokój, a człowiek szczęście! To zadanie powierzam wam, drodzy bracia i siostry, Kościołowi w Krakowie i w Polsce oraz wszystkim czcicielom Bożego miłosierdzia, którzy tutaj przybywać będą z Polski i z całego świata. Bądźcie świadkami miłosierdzia!

Boże, Ojcze Miłosierny,

który objawiłeś swoją miłość

w Twoim Synu Jezusie Chrystusie,

i wylałeś ją na nas

w Duchu Świętym, Pocieszycielu,

Tobie zawierzamy dziś losy świata

i każdego człowieka.

Pochyl się nad nami grzesznymi,

ulecz naszą słabość,

przezwycięż wszelkie zło,

pozwól wszystkim

mieszkańcom ziemi

doświadczyć Twojego miłosierdzia,

aby w Tobie, Trójjedyny Boże,

zawsze odnajdywali źródło nadziei.

Ojcze przedwieczny,

dla bolesnej męki

i zmartwychwstania Twojego Syna,

miej miłosierdzie dla nas

i całego świata!”

Niech Nowonarodzony Pan pełen miłosierdzia wszystkim nam błogosławi!

 

 g__oszenie - 400x293

Nasz adres: maryjny@op.pl

&

NASZA PARAFIA – miesięcznik parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny i św. Walentego w Bielsku-Białej Lipniku

Redakcja:

Ks. Adam – email: ks.adam.bieniek@gmail.com

Ks. Krzysztof – email: wwwilczek@interia.pl

Zapraszamy do współpracy teksty można przesyłać drogą elektroniczną i tradycyjną. Zastrzegamy sobie prawo do skracania tekstów. Nie drukujemy tekstów anonimowych, autorzy mogą ukryć się pod pseudonimem ale powinni być znani redakcji.

Dochód ze sprzedaży gazetki przeznaczony jest na cele związane z duszpasterstwem

Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny i św. Walentego

w Bielsku-Białej – Lipniku

ul. Ks. Brzóski 3 tel. 033 814 53 88 strona www.parafialipnik.pl

konto Parafii Narodzenia NMP: 50 1020 1390 0000 6002 0018 4630

Msze święte w niedzielę: 6.30, 8.00, 9.30, 11.00, 18.00

oraz

15.00 – w 2. niedzielę miesiąca (szczególnie dla małżeństw z małymi dziećmi)

12.30 – w 4. niedzielę miesiąca (połączona z udzielaniem sakramentu chrztu świętego)

Msze święte w tygodniu: 7.00, 18.00

Spowiedź św. – codziennie przed każdą mszą św.

Kancelaria Parafialna czynna: wtorek, czwartek, sobota od 8.00 do 8.30

oraz środa i piątek od 16.00 do 17.30 (oprócz I piątków i świąt)

Luty 2016

 

 

Cytat strona 1

Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia 8 grudnia 2015 roku – 20 listopada 2016 roku

 

Foto: symbol.png

To co na żółto to może być maleńkie byle czytelne

 

Foto str. 1 ofiar.jpg

 

Ramka:

2 luty – Święto Ofiarowania Pańskiego

10 luty – Środa Popielcowa

14 luty – Uroczystość Odpustowa ku czci św. Walentego

 

PODSUMOWANIE 2015 ROKU

Ks. Proboszcz

 

 

W minionym roku w naszym Kościele ochrzciliśmy 65 dzieci. W tym dzieci naszych Parafian było 43, wśród nich 34 ze związków sakramentalnych, 3 ze związków cywilnych i 6 z par nie związanych ani związkiem cywilnym ani kościelnym. Pozostałe chrzty to dwoje dzieci z Diecezjalnego Domu Matki i Dziecka i dwadzieścioro z poza Parafii, ale najczęściej z rodzin pochodzących z naszej wspólnoty Parafialnej a pracujących i mieszkających obecnie za granicą kraju. Jedna osoba przyjęła chrzest w wieku 18 lat i jedna dokonała aktu apostazji.

 

Sakramentu chrztu świętego w sposób uroczysty udzielamy w czwartą niedzielę miesiąca podczas dodatkowej Mszy św. o godz. 12.30.

 

Pobłogosławiliśmy 23 pary, które zawarły sakrament małżeństwa. Odprawiliśmy 33 pogrzeby, 23 osoby przed zgonem zostały zaopatrzone sakramentami świętymi a 10 zmarłych nie przyjęło przed śmiercią sakramentów świętych (w 2014 roku zmarło o 7 osób więcej). Reasumując w ubiegłym roku urodziło się o 10 Parafian więcej niż zmarło.